|
|
C-1 1000m (canoe single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESCHERT, Jürgen | United Team of Germany | Gold |
IGOROV, Andrei | Romania | Silver |
PENYAEV, Yevgeni | Soviet Union | Bronze |
C-1 1000m (canoe single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESCHERT, Jürgen | United Team of Germany | Gold |
IGOROV, Andrei | Romania | Silver |
PENYAEV, Yevgeni | Soviet Union | Bronze |
C-1 1000m (canoe single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESCHERT, Jürgen | United Team of Germany | Gold |
IGOROV, Andrei | Romania | Silver |
PENYAEV, Yevgeni | Soviet Union | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
C-2 1000m (canoe double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHIMICH, Andrei | Soviet Union | Gold |
OSHCHEPKOV, Stepan | Soviet Union | Gold |
BOUDEHEN, Jean | France | Silver |
CHAPUIS, Michel | France | Silver |
NIELSEN, Peer Norrbohm | Denmark | Bronze |
SÖRENSEN, John Rungsted | Denmark | Bronze |
K-1 1000m (kayak single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
PETERSON, Rolf | Sweden | Gold |
HESZ, Mihaly | Hungary | Silver |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-1 1000m (kayak single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
PETERSON, Rolf | Sweden | Gold |
HESZ, Mihaly | Hungary | Silver |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-1 1000m (kayak single) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
PETERSON, Rolf | Sweden | Gold |
HESZ, Mihaly | Hungary | Silver |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-1 500m (kayak single) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHVEDOSYUK-PINAEVA, Lyudmila | Soviet Union | Gold |
LAUER, Hilde | Romania | Silver |
JONES-SMOKE, Marcia Ingram | United States | Bronze |
K-1 500m (kayak single) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHVEDOSYUK-PINAEVA, Lyudmila | Soviet Union | Gold |
LAUER, Hilde | Romania | Silver |
JONES-SMOKE, Marcia Ingram | United States | Bronze |
K-1 500m (kayak single) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
KHVEDOSYUK-PINAEVA, Lyudmila | Soviet Union | Gold |
LAUER, Hilde | Romania | Silver |
JONES-SMOKE, Marcia Ingram | United States | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 1000m (kayak double) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
SJÖDELIUS, Sven-Olov | Sweden | Gold |
UTTERBERG, Gunnar | Sweden | Gold |
GEURTS, Antonius Johannes | Netherlands | Silver |
HOEKSTRA, Paulus Joan | Netherlands | Silver |
BÜKER, Heinz | United Team of Germany | Bronze |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-2 500m (kayak double) Women |
||
Athlete | Nation | Medal |
ESSER, Roswitha | United Team of Germany | Gold |
ZIMMERMANN, Annemarie | United Team of Germany | Gold |
FOX, Francine Anne | United States | Silver |
PERRIER, Glorianne Aurore | United States | Silver |
LAUER, Hilde | Romania | Bronze |
SIDERI, Cornelia | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |
K-4 1000m (kayak four) Men |
||
Athlete | Nation | Medal |
CHUZHIKOV, Nikolai | Soviet Union | Gold |
GRISHIN, Anatoli | Soviet Union | Gold |
IONOV, Vyacheslav | Soviet Union | Gold |
MOROZOV, Vladimir | Soviet Union | Gold |
PERLEBERG, Günther | United Team of Germany | Silver |
SCHULZE, Bernhard | United Team of Germany | Silver |
WENTZKE, Friedhelm | United Team of Germany | Silver |
ZANDER, Holger | United Team of Germany | Silver |
CUCIUC, Simion | Romania | Bronze |
SCIOTNIC, Atanase | Romania | Bronze |
TURCAS, Mihai | Romania | Bronze |
VERNESCU, Aurel | Romania | Bronze |